6 Eylül 2013

Mardin kapı şen olur

Sizlerle twitterdan da paylaştığım üzere 2 hafta kadar önce Mardin yollarındaydım.Mardin 12.000 yıllık bir tarihe sahip, taş evleriyle ünlü şahane bir şehir.

Mardin benim için etkisinde kaldığım şehirlerden oldu.Gerçekten kültürüyle, insanlarıyla, havasıyla bambaşka bir diyar diyebilirim.Sizlerle tüm detayları paylaşmak istiyorum ama fotoğraflar da o kadar çok ve o kadar güzeller ki kelimelere saplanıp bu güzellikleri kaçırmanızı istemiyorum, bu yüzden en en iyisi fotoğraf aralarına aklıma gelen mühim şeyleri yazıp sizi bu güzellikle başbaşa bırakmak.

Kaldığımız otel Reyhani Kasrı. Mardine giderseniz mutlaka eski Mardin'de kalmanızı ve Reyhani Kasrı veya İzala Otel'de konaklamanızı tavsiye ederim.İki otelde oldukça güzel Reyhani'nin manzarası , İzala'nın odalarındaki tarihi dokusu ön planda ancak ikisi de gerçekten çok güzel oteller.

Alınması gerekenler hakkında bilgi vermeden olmaz tabi ki değil mi? Kalemi kağıdı hazırlayın liste veriyorum size;
- Bakır ürünler : Bakırcılar çarşısına uğrayıp şahmeranlı birşeyler almak şart , tabi bir de kahve setleri mutlaka alınmalı
- Telkari : Çarşı boyunca her yerde telkari göreceksiniz. Ben alışverişimi Akyüz Gümüş'ten yaptım birde tesbihci var büyük bir mağaza orada da oldukça güzel ürünler var.
- Hayalet badem şekeri : Bu badem şekerleri oldukça meşhurmuş. Mavimsi bir renkleri var. Badem şekerini Davut Selim'den alabilirsiniz. Her gün taze üretimleri var. Akşam saatlerine kalmayın 4-5 gibi ellerindeki tüm badem şekerleri bitiyor.
- Bıttım sabunu: Özellikle saç dölmesine iyi geliyormuş. Mardinde çeşit çeşit sabun bulabilirsiniz bıttım,menengiç,badem, lavanta hatta keçi sütü sabunu bile var hepsinden alın en iyisi :))


Sorularınız olursa bana mesajla ya da maille ulaşabilirsiniz .... alisverisdedektifi@gmail.comBakırcılar çarşısına gittiğinizde Mehmet Usta'yı bulun mutlaka. Bakırcılık sanatını sürdüren nadir sayıda kişilerden biri kendisi. Şahmeran tepsiler hem hediye olarak hemde kendiniz için alınması gereken parçalardan.

Bu çanta gibi kapları eskiden bayanlar hamama giderken eşyalarını koymak için kullanıyorlarmış.


Sağdaki şahmeran favorimiz oldu :)

Herkes Mardine gitmeli , oraları görmeli. Keşke daha önce gitseymişim dedim ama hiç bir zaman geç değil . Şimdiden tekrar gitmek istiyorum....

Mardin kapı şen olur 
Le le le le le le le canım ....

Photos By Neslihan Ö.


3 yorum:

 1. :)) benim de çok merak ettiğim bir şehir. Umarım giderim bir gün. Sağdaki şahmeran'a bende bayıldım. Vikinglerdeki viki gibi suratı:D

  YanıtlaSil
 2. 18 eylülde Mardindeyim gitmeden önce çok iyi denk geldi yazınız çok merak ediyorum bende

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlaka midyat ve hasankeyfe de gitmelisin vaktin olursa...Bu arada sabahlar çok sıcak ama gece ile gündüz arası 20 derece fark oluyor mutlaka ince bir hırka falan al yanına . Şimdiden iyi yolculuklar merak ettiğin şeyler olursa seve seve yardımcı olurum :)

   Sil